In de eerste elf maanden van vorig jaar werden er bijna evenveel visa aan gezinsherenigers uitgereikt als in heel 2023. In 2023 werden er 19.766 visa uitgereikt, terwijl de teller eind november 2024 al op 19.513 stond. Dat betekent dat de kaap van ruim 21.000 visa in 2024 overschreden zal worden. Een absoluut record.

Grootste migratiekanaal voor niet-Europeanen

Gezinshereniging is al vele jaren het grootste migratiekanaal voor niet-Europeanen naar ons land. In 2023 werden meer dan 19.700 visa lang verblijf uitgereikt in kader van gezinshereniging. De meeste daarvan gingen naar Syriërs, Marokkanen en Indiërs. In 2020 ging het nog om 11.794 visa. Als het aantal visa in 2024 de kaap van 21.000 overschrijdt, betekent dat een enorme stijging in slechts enkele jaren tijd.

Enorme maatschappelijke impact

Het hoge aantal gezinsherenigers heeft een enorme impact op onze samenleving. Uit statistieken van Statbel blijkt dat minder dan de helft van de inwoners geboren buiten de Europese Unie op arbeidsleeftijd werkt. Er is bij die groep sprake van een zorgwekkende oververtegenwoordiging in de diverse uitkerings- en bijstandsstelsels. “Deze vorm van gezinscreatie legt een grote last op onze sociale zekerheid, onze woningmarkt en ons onderwijs”, aldus De Vreese.

Criteria verstrengen

Daarom pleit de N-VA om de criteria van gezinshereniging te verstrengen. “Door bepaalde vereisten op vlak van inkomen, huisvesting én inburgering te verhogen, kunnen we zowel het aanzuigeffect verminderen als het draagvlak bij onze bevolking vergroten”, besluit De Vreese.